Τρίτη 25 Αυγούστου 2015

Είπε και… ευχαριστώ

sup-panai-pao-25
Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε δύο τραγικά λάθη των παικτών του Παναιτωλικού, έκανε την ανατροπή και έφυγε από το Αγρίνιο με το 2-1, ξεκινώντας με το δεξί τη νέα σεζόν στη Σούπερ Λιγκ.
Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε δύο τραγικά λάθη των παικτών του Παναιτωλικού, έκανε την ανατροπή και έφυγε από το Αγρίνιο με το 2-1, ξεκινώντας με το δεξί τη νέα σεζόν στη Σούπερ Λιγκ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο, αλλά οι «πράσινοι» ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους στο δεύτερο μέρος και έφεραν τα πάνω-κάτω.
Είναι η δεύτερη συνεχόμενη νίκη του Παναθηναϊκού στο Αγρίνιο μετά το περσινό 1-0, η οποία του δίνει εκτός φυσικά από το πολύτιμο «τρίποντο», την απαιτούμενη ψυχολογική ένεση μετά τον αποκλεισμό από την Μπριζ και ενόψει της ρεβάνς με την Καμπάλα με φόντο μια θέση στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.
Τα πλάνα των δύο τεχνικών
Ο Λιονέλ Πόντες παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 4-2-3-1, με τον Στεφανάκο στην εστία και τους Κουτρομάνο, Παπάζογλου, Κούσα, Κέβιν από δεξιά προς αριστερά στην άμυνα. Μάκος και Μπεχαράνο ήταν οι δύο αμυντικοί χαφ, με τους Κάπελ, Πάουλο, Ουάρντα να συνθέτουν την τριάδα πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Μαρκόφσκι.
Στο 4-4-2 του Γιάννη Αναστασίου από την άλλη, στο τέρμα ήταν ο Στιλ, μπακ οι Μπούρμπος (δεξιά), Νάνο και στόπερ οι Κουτρουμπής, Ταυλαρίδης. Ο Λαγός έχει ρόλο κόφτη, με τους Ζέκα, Πράνιτς εσωτερικούς μέσους και τον Νίνη πίσω από τους Καρέλη, Μπεργκ, οι οποίοι αποτέλεσαν το επιθετικό δίδυμο.
Μαζεμένες ευκαιρίες
Ο Παναθηναϊκός είχε την κατοχή της μπάλας στο πρώτο ημίχρονο, αλλά και στον αγώνα γενικότερα. Είχε και τις πρώτες ευκαιρίες στο ματς και μάλιστα μαζεμένες. Ο Καρέλης με κεφαλιά στο 6′ και προβολή στο 9′ δεν κατάφερε να σκοράρει από τη μικρή περιοχή, ενώ ο Ταυλαρίδης στο 7′ επίσης με το κεφάλι ανενόχλητος αστόχησε.
Η πρώτη καλή στιγμή για τον Παναιτωλικό από την άλλη, σημειώθηκε στο 16′, όταν ο Κάπελ σούταρε μόλις άουτ έξω από την περιοχή. Ο ίδιος παίκτης, ωστόσο, έμελλε να ανοίξει το σκορ στο Αγρίνιο.
Στο 41′ ο Σιδηρόπουλος υπέδειξε πέναλτι σε ανατροπή του Ουάρντα από τον Ταυλαρίδη, αλλά ο Πάουλο που ανέλαβε την εκτέλεσή του νικήθηκε από τον Στιλ. Ο Κάπελ, ωστόσο, πήρε το «ριμπάουντ» και δε δυσκολεύτηκε να «γράψει» το 1-0. Μάλιστα, στο 45′ και πάλι ο Κάπελ «άγγιξε» το 2-0, με τον Στιλ να αποκρούει εντυπωσιακά το σουτ που έπιασε στην κίνηση.
Φόρτσαρε στο δεύτερο
Η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Παναθηναϊκός φόρτσαρε και δεν άργησε να ισοφαρίσει. Έστω κι αν για να το κάνει χρειάστηκε τη «βοήθεια» του Στεφανάκου. Ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού έδωσε άθελά του την μπάλα στον Μπεργκ, αυτός πάσαρε στον Καρέλη και ο τελευταίος σκόραρε από κοντινή απόσταση και παρά την προσπάθεια του αντίπαλου γκολκίπερ.
Λίγο νωρίτερα, στο 48′, ο Μπεργκ δεν είχε καταφέρει να σκοράρει προ κενής εστίας από τη μικρή περιοχή μετά από σέντρα του Νάνο. Το έκανς, όμως, προς το τέλος, χαρίζοντας τη νίκη στους «πράσινους», που είχαν μια καλή ευκαιρία και με το άστοχο σουτ του Πράνιτς στο 77′.
Στο 84′ ο Κούσας έκανε λάθος υπολογισμό και προσπαθώντας να διώξει την μπάλα με το κεφάλι, την έστρωσε στον Μπεργκ, ο οποίος βρέθηκε απέναντι στον Στεφανάκο και δεν είχε κανένα πρόβλημα να τον νικήσει για το 1-2. Το σκορ έμεινε έτσι μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, με τον Παναιτωλικό να φτάνει κοντά στην ισοφάριση στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Στιλ είπε «όχι» στο διαγώνιο σουτ του Βιγιαφάνιες από πλάγια θέση στην περιοχή.
Παναιτωλικός: Στεφανάκος, Κουτρουμάνος, Κέβιν, Κούσας, Κάπελ, Παπάζογλου, Μάκος (78’ Ρουσκουσέδα), Μαρκόφσκι, Μπεχεράνο (86’ Βιγιαφάνες), Πάουλο (75’ Καμαρά), Ουάρντα
Παναθηναϊκός: Στιλ, Μπούρμπος, Κουτρουμπής, Ταυλαρίδης, Νάνο, Λαγός (74’ Σάντσεθ), Ζέκα, Πράνιτς, Νίνης (74’ Πέτριτς), Καρέλης (83’ Καλτσάς), Μπεργκ